1 Царе гл. 25
- Добро утро Дами
- Jun 4, 2017
- 3 min read
В 25-та глава ще се спрем на образа на Авигея, все пак сме дамска група и няма как да не акцентира върху нея. А и тя напълно го заслужава!

Подготвяйки се за тази публикация намерих прекрасен анализ на нейния образ в блога Благоразумна. Ето какво се споделя там:
За произходът на Авигея не знаем нищо. Библията ни казва, че тя е съпруга на един много богат човек Навал, който е опак и нечестив, чието име или псевдоним се превежда като глупак или безумен. Оценката, която Словото дава за Авигея е благоразумна и красива, като думата използвана за красива е същата, с която са описани само още 2 жени в Библията – Рахил и Естир. Акцентът не е обаче върху физическата й красота, макар тя да присъства.
Историята в 1 Царе 25 глава ни разказва за безумната постъпка на Навал, мъжа на Авигея, който най-грубо отпраща пратениците на Давид – бъдещия цар на Израил, без да им даде необходимата храна, за която те са се трудили като са защитавали стадата му от обири, оскърбява жестоко самия Давид. В резултат гнева на Давид пламва и той се заклева до сутринта да погуби Навал, както и всеки от мъжки пол, който се намира в дома му и се устремява с 400 мъже, за да извърши въздаяние за нечестието.
В това време един слуга на Навал отива бързо да предупреди, не злия Навал, а стопанката на дома Авигея, която разбирайки какво се е случило по-рано и виждайки грозящата гибел над дома й без да губи време се втурва към действие. Приготвя щедър подарък за Давид и придружаващите го мъже от храна и провизии, който изпраща напред за да умилостиви гнева им и самата тя не седи да чака в дома си какво ще стане, а тръгва да срещне още по пътя Давид и 400-те въоръжени мъже, решени да отмъстят кърваво на Навал. Каква смелост!
Вероятно възниква въпрос – защо Авигея, като благоугодна съпруга не се посъветва първо с мъжа си какво да направи? Не прескочи ли неговата власт и авторитет, вземайки нещата в свои ръце без да го попита? Къде остава покорството, на което Библията учи? Чували сме, че жената трябва да се покорява във всичко на мъжа си и това е признак на благочестие и угодно на Бога. Оправдание ли е критичната ситуация на живот и смърт, както и злонравието на мъжа й за нейните действия?
Намесата на Авигея е своевременна и адекватна. Нещо повече, тя е жертвоготовна и спасителна. Да, Словото ни казва да се покоряваме, но коя власт е абсолютна над всички останали – тази на съпруга или Божията?
В следващата сцена виждаме Авигея паднала най-смирено в краката на Давид, молейки цялата вина да падне само на нея. Смирението, което показва е показателно за нейния характер и сила. Тя моли за позволение да говори и Бог е сметнал за полезно цялата й реч да бъде записана. Това е най-дългата реч на жена от Стария завет, в която се виждат ораторски и дипломатични умения. Да, Авигея моли за милост Давид да не зачита глупостта на мъжа й. Отново сме изкушени да си помислим – ама, тя говори неуважително за съпруга си пред други, като пропускаме факта, че омаловажавайки силата и действието на мъжа си, тя всъщност спасява неговия живот и не само неговия, но и на всички слуги в дома им. Но централното в обръщението на Авигея е, че тя се позовава на Господ, насочва вниманието на Давид не просто към своето и на дома си спасение, а към Господните обещания за Давид. Господ се споменава 7 пъти в речта й. Тя разпознава Давид като бъдещия управник на Израел. Вероятно е знаела, че е помазан и избран от Бога. Тя успява да отмести погледа му от гневното отмъщение, към Божията воля за неговия живот като справедлив и праведен цар. Така самия Давид бива предпазен от грях и кръвопролитие и виждаме как той променя напълно първоначалното си решение, вслушвайки се в нейния съвет. Давид благославя първо Господ, който проявява милост към него, изпращайки му Авигея на пътя да го възпре. Авигея става инструмент в Божиите ръце, възпиращ от грях и утвърждаващ Божиите пътища, защото възмездието принадлежи на Бог. Давид чува молбата й и я приема, отпраща я с мир.
Авигея се връща у дома, където намира опакия си мъж пиян след царския пир, който е бил устроил. Тя мъдро изчаква до сутринта преди да разговаря с него и ето че Бог го поразява, чувайки какво е станало докато той безгрижно е пирувал. Така Навал след 10 дни умира. Разбирайки за смъртта му, Давид изпраща пратеници до Авигея и я поисква за жена. Тя с изключително смирено се съгласява, считайки себе си за достойна дори само краката на слугите му да мие. Бог дава истинско избавление в живота й, поставяйки я в дома на човек, който е по Божието сърце, водещ Господните битки.
За Авигея повече не се казва много, освен че ражда син на Давид.
Comments