top of page

Въведение към книгата Естир

  • Writer: Добро утро Дами
    Добро утро Дами
  • May 9, 2016
  • 2 min read

Започваме една вълнуваща книга от Стария Завет. Сравнително кратка, но много интересна. Книгата носи името на главната геройня в нея - Естир и една от двете книги в цялата Библия, които носят дамски имена. Книгата ни потапя в историческата действителност на времето между 4-ти и 3-ти век пр. Хр. Историта се развива в персийските земи, когато те са управлявани от цар Асуир (или известен в исторически документи като Ксеркс). Обстановката ни показва в детайли живота на юдейте по онова време.

Често се улавям, че чета тази книга все едно чета книга с приказки. Много е увлекателна, разказваща за далечно царство, за принцеса и тогавашните обичаи. Лесно се забравя, че това е истинска история и че героинята в нея е била изправена пред тези реални обстоятелства. Интересно е да се опитаме да вадим поуки за днешния ден от история, случила се хиляди години назад във времето. И все пак образа на Естир е толкова богат и съм сигурна, че ще ни даде много материал за размисъл.

Естир е млада жена с отличителни качества. Тя показва благочестив и възприемчив дух, както и голяма вътрешна сила и готовност за покорство. Нейното смирение я отличава от всички останали и я издига в позицията на царица. Дарена с красота и чар, тя ги използва за добрата кауза, за която рискува и живота си. Тя ни показва, че оставайки почтителни и скромни, дори и в една трудна – ако не и по човешки невъзможна ситуация – често ставаме съдове за несметни благословения, както за себе си, така и за другите.

Царица Естир, чието име означава “звезда,” е считана за героиня от еврейския народ. С действията си тя спасява живота на целия юдейски народ по онези територии. За да си спомнят и празнуват Божията намеса в тази ситуация, юдеите честват “Празникът на Пурим.” Пурим идва от думата “пур,” свързана с жребието, което Аман хвърля, за да реши в кой ден юдеите трябва да бъдат избити. Така, иронично, те честват своето спасение вместо сигурна смърт.

Интересно е да споменем, че Божието име не е споменато веднъж в тази книга, но съм сигурна, че четейки глава по глава, ясно ще виждаме неговото присъствие и действие. Един цитат на Матю Хенри описва това много точно: ”Ако името на Бога не е тук, то неговият пръст е.”

Историята на Естир е пресъздадена в филм (озвучен на български). Ако имате свободни час и половина, може да ги отделите да я видите или да си я припомните. Заслужава си! Ето линк към него:


Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square

© 2016 by Добро Утро, Дами. Proudly created with Wix.com

bottom of page